کاربردهای هنر ویترای

محصولات هنری شمس

از این هنر زیبا و بینظیر در زمینه های مختلفی استفاده می شود که یکی از جذاب ترین آن کاربردها استفاده در طراحی و دکوراسیون نمای داخلی بناها می باشد .

و مورد استفاده دیگر برای تزیین ظروف و لوازم دکوری است که در این مقاله به آن می پردازیم.

حتما ظروف کریستالی پذیرایی یا ظروف شیشه ای که روی آنها با نقوش برجسته رنگ و خط تزیین شده است را تا بحال دیده اید. بله همان هنر زیبای ویترای این جلوه های چشم نواز را بوجود آورده است .

در واقع در کارگاههای نقاشی روی شیشه ظروف شیشه ای ساده را با رنگ و مواد خمیری به نام دور گیر رنگ و نقش زده و و ارزش هر ظرف را چندان برابر می کنند.

امروزه در کارگاههای خانگی با داشتن یک میز کار کوچک در کنار اتاق و چند عدد رنگ و خمیر مخصوص و مختصر ابزاری می شود به اشتغال در این زمینه پرداخت. علاوه بر استفاده این هنر در تزیین ظروف از آن برای خلق آثار زیبای تابلو با وسعت یک دنیا نقش و یک دنیا رنگ نیز بکار گرفته میشود.

شما هم اگر به این هنر علاقه مند شدید می توانید در قسمت آموزش بسته آموزش مجازی هنر ویترای را تهیه و شروع به کار نمایید.

کاربرد هنر ویترای در دکوراسیون داخلی

در طراحی و معماری نور و رنگ دو عنصر اصلی به حساب می آیند و از آنجا که این هنر هر دو عنصر را در خود دارد در گذشته های دور آثار بی نظیر شیشه های رنگی موجود در دنیا و حتی ایران نقش به سزایی در دکوراسیون داخلی و تزیین و جلوه داخلی بناها داشته اند.

در ایران بیشتر در مساجد و مکانهای مقدس از این هنر استفاده می کردند به این دلیل که مجاورت شیشه های رنگی که در پنجره و درب ها بکار میرفت باعث می شد که فضای داخلی امن تر و شادتر و جذاب تر جلوه نماید .

یک اثر فوق العاده و مشهور در دنیا همان مسجد صورتی یا بنای مسجد نصیرالملک در شیراز میباشد .

در نقاط کویری و مرکزی ایران علاوه بر نکات گفته شده یک دلیل اساسی تر نیز برای استفاده از شیشه های رنگی در بناها دفع و دور شدن حشرات و جانوران موذی از مکانها بوده و این کمک میکرد که امنیت و دنج بودن بیشتر شود و همچنین با استفاده از رنگ در شیشه های ساختمان اهالی منزل از مجاورت با نور مستقیم و شتابان خورشید در امان بوده اند و در تابستان ازخنکی سایه رنگها و در زمستان از گرمای خوشایند آفتاب لذت می بردند. امروزه هم در بناهای بسیاری از این سبک دکوراسیون و هنر ویترای استفاده می شود که نمونه هایی از اجراهای کارگاه هنری شمس برای شما به نمایش گذاشته شده است.

1 دیدگاه برای “کاربردهای هنر ویترای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.